Javna bogoslužja v cerkvah (maj 2020)

Slovenski škofje so sprejeli nove ukrepe za postopno vzpostavitev javnega bogoslužja v cerkvah, ki stopijo v veljavo v ponedeljek 4.5.2020.

Celotna navodila si lahko preberete tukaj (https://katoliska-cerkev.si/navodila-slovenskih-skofov-za-vzpostavitev-javnega-bogosluzja-v-slovenskih-cerkvah-v-casu-epidemije-covid-19).

Glavni poudarki:
- k maši lahko prihajajo le zdravi, nositi je potrebno masko in vzdrževati varnostno razdaljo 1,5m - vsaka druga klop v cerkvi naj bo prazna. Pred vstopom si je potrebno razkužiti roke.
- starejši in ogroženi naj še naprej spremljajo svete maše po televiziji, radiu ali spletu.
- osebam, ki živijo v istem gospodinjstvu ni potrebno vzdževati varnostne razdalje med sabo
- obhajilo se lahko prejema le na roko
- dolžnost nedeljske maše se lahko opravi z obiskom svete maše kadarkoli v tednu.

Za našo župnijo dodajamo naslednja priporočila:
- za začetne tedne predlagamo, da iz vsake družine/hiše pride po 1 član k maši in potem, glede na epidemiološko stanje in navodila države, še kdo več
- v cerkvi člani istega gospodinjstva sedimo skupaj, da prihranimo nekaj prostora
- skušajmo se razporediti na vse maše med tednom - (npr. dogovorimo se s sosedi kdaj gre kdo)
- bodimo obzirni: če je cerkev že polna, ne vstopajmo
- ne zadržujmo se preveč pred cerkvijo (trenutni državni predpisi določajo, da so javni dogodki z več kot 5 osebami prepovedani)
- molimo drug za drugega v teh težkih časih.